Na podlagi 5. odstavka 6.2. točke Statuta Trgovinske zbornice Slovenije so člani Sekcije direktne prodaje na svojem rednem zboru dne 8. december, 2015 sprejeli naslednja
PRAVILA
O ORGANIZIRANOSTI IN DELU SEKCIJE DIREKTNE PRODAJE
I. UVODNE DOLOČBE
S Pravili o organiziranosti in delu Sekcije direktne prodaje (v nadaljevanju: Pravila) se ureja organiziranost in delovanje Sekcije direktne prodaje (v nadaljevanju: Sekcija), ki deluje v okviru Trgovinske zbornice Slovenije.
Sekcija deluje pod naslednjim imenom:
Trgovinska zbornica Slovenije
Sekcija direktne prodaje.
Sedež Sekcije je v Ljubljani.
V tujini in pri sodelovanju s tujimi in mednarodnimi partnerji in organizacijami uporablja Sekcija naslednje ime:
Slovenian Chamber of Commerce
Direct Selling Association.
Sekcija uporablja štampiljko Trgovinske zbornice Slovenije.
II. CILJI IN INTERESI
4. člen
Redni člani Sekcije so se združili v Sekcijo s ciljem:
Sekcija bo dosegla svoje cilje z:
Delo Sekcije in njegovih organov je javno, kar Sekcija zagotavlja z obveščanjem članstva preko vabil, obvestil, zapisnikov in razpoložljivih medijev TZS.
III. ČLANSTVO
Članstvo v Sekciji je prostovoljno. Člani Sekcije so lahko gospodarski subjekti katerih direktna prodaja del njihovega poslovanja, v okviru registrirane dejavnosti oziroma direktna prodaja ni del njihovega poslovanja v okviru registrirane dejavnosti, vendar pa nudijo storitve, ki podpirajo in vzpodbujajo poslovanje rednih.
Sekcija ima:
Za sprejem v redno članstvo mora kandidat priložiti:
1. pisno vlogo za sprejem v članstvo Sekcije,
2. izpisek iz sodnega registra (firma, dejavnost, matična številka, direktor),
3. izjavo o podskupini dejavnosti (blagovna skupina),
4. skupno število redno zaposlenih na dan vložitve vloge za sprejem,
5. število direktnih prodajalcev in posrednikov pri direktni prodaji,
6. ime zastopnika v Sekciji,
7. datum uvedbe direktne prodaje,
8. kopijo kupne pogodbe, ki se uporablja pri direktni prodaji (prodaji od vrat do vrat),
9. dokazilo o plačilu pristopnine.
Vloga je popolna, če so priložene vse priloge iz 3. odstavka tega člena in izjavi iz 8. člena Pravil.
Popolno vlogo preveri Predsednik Sekcije. Vlogo kandidata, ki izpolnjuje predpisane pogoje posreduje Predsednik Sekcije Zboru članov, ki odloča o sprejemu kandidata v članstvo z 2/3 večino glasov prisotnih na zboru.
Redni člani Sekcije
Za sprejem v redno članstvo mora kandidat izpolnjevati naslednje pogoje:
• mora biti član Trgovinske zbornice Slovenije,
• direktna prodaja mora biti del njegovega poslovanja,
• direktna prodaja (prodaja od vrat do vrat) mora biti v skladu z veljavno zakonodajo in, mora potekati v skladu z Evropskim kodeksom ravnanja za direktno prodajo.
Člani Sekcije morajo:
Ob sprejemu v članstvo mora kandidat podpisati izjavo, da sprejema Pravila o organiziranosti in delu Sekcije direktne prodaje in Evropski kodeks ravnanja za direktno prodajo. Pristopnina predstavlja članarino za prvo leto članstva v Sekciji.
Redni člani Sekcije
Pravice rednih članov Sekcije so, da:
Dolžnosti rednih članov Sekcije so, da:
Pridruženi člani Sekcije
Pridruženi člani Sekcije so gospodarski subjekti, ki so člani Trgovinske zbornice Slovenije in direktna prodaja ni del njihovega poslovanja v okviru registrirane dejavnosti, vendar pa nudijo storitve, ki podpirajo in vzpodbujajo poslovanje rednih in poskusnih članov Sekcije.
Za sprejem v pridruženo članstvo Sekcije, mora kandidat predložiti:
1. pisno vlogo za sprejem v pridruženo članstvo Sekcije
2. izpisek iz sodnega registra (firma, dejavnost, matična številka, odgovorna oseba za zastopanje)
3. ime zastopnika v Sekciji
4. dokazilo o vplačilu pristopnine.
Vlogo pridruženega člana Sekcije preveri Predsednik Sekcije. Vlogo kandidata, ki izpolnjuje predpisane pogoje posreduje Predsednik Sekcije Zboru članov, ki odloča o sprejemu kandidata v članstvo z 2/3 večino glasov prisotnih na zboru.
Pravice pridruženih članov Sekcije so:
Dolžnosti pridruženih članov Sekcije so:
Članstvo v Sekciji preneha:
Član, ki ne želi več sodelovati v delu Sekcije, o prostovoljnem izstopu pisno seznani Sekcijo. Članu preneha članstvo z zaključkom tistega koledarskega leta, v katerem je Sekcija prejela pisno obvestilo o izstopu.
Iz Sekcije se lahko izključi član, ki grobo krši Pravila ali sklepe organov Sekcije, Evropski kodeks ravnanja za direktno prodajo oziroma s svojimi dejanji škodi delu oziroma ugledu Sekcije v državnih organih ali javnosti.
Sklep o izključitvi posameznega člana je sprejet, če zanj glasuje 2/3 prisotnih članov na zboru Sekcije. V sklepu se določi datum prenehanja članstva.
Članstvo preneha članu Sekcije avtomatično z dnem, ko ne izpolnjuje pogojev iz 7., 8. in 10. člena Pravil. V tem primeru sprejme Zbor članov na prvi naslednji seji ugotovitveni sklep.
V primeru prenehanja članstva v Sekciji nima član, ki mu članstvo preneha, pravice do kakršnihkoli zahtevkov iz naslova premoženja Sekcije ali vračila članarine za tekoče koledarsko leto.
Sekcija ima:
Zbor članov Sekcije je najvišji organ Sekcije. Sestavljajo ga predstavniki rednih članov v Sekciji.
Zbor članov ima naslednje pristojnosti:
Zbor članov Sekcije se sestaja najmanj enkrat letno. Vodi ga predsednik Sekcije, v njegovi odsotnosti pa njegov namestnik.
Zbor članov sklicuje predsednik Sekcije na lastno pobudo ali na zahtevo vsaj 1/3 rednih članov.
Zbor članov je sklepčen, če so prisotni predstavniki več kot 1/2 rednih članov.
Vsak redni član Sekcije ima pri glasovanju en glas. Posamezen sklep je sprejet, če za sprejem glasuje več kot 1/2 prisotnih rednih članov, razen če ta Pravila ne določajo drugače. Na zboru se glasuje javno. O delu Zbora članov se vodi zapisnik, ki ga podpiše predsedujoči. V izjemnih primerih je lahko zbor izveden na podlagi dopisne seje.
Predsednik in namestnik predsednika
Sekcija ima predsednika in namestnika predsednika.
Predsednika in namestnika predsednika Sekcije voli zbor članov izmed rednih članov Sekcije.
Predsednik in namestnik predsednika sta izvoljena za dvoletno mandatno obdobje z možnostjo izvolitve za največ dve mandatni obdobji.
Predsednik Sekcije ima naslednje pristojnosti:
V primeru odsotnosti predsednika Sekcije ga nadomešča namestnik predsednika.
Administrativno tehnična dela za Sekcijo in koordinacijo dela opravlja sekretar sekcije, v kolikor pa sekcija nima sekretarja pa strokovna služba Trgovinske zbornice Slovenije.
IV. SREDSTVA IN VIRI FINANCIRANJA
23. člen
S posebno članarino, ki jo plačujejo člani Sekcije se financirajo aktivnosti Sekcije, ki niso običajne storitve Trgovinske zbornice Slovenije oziroma niso vključene v njen letni program dela in finančni načrt, zlasti pa:
Viri financiranja Sekcije so:
Letni program dela in predračun stroškov oziroma višino članarine sprejme Sekcija na zboru članov.
Člani Sekcije se zavezujejo, da bodo redno plačevali članarino za članstvo v Sekciji.
Sprememba članarine začne veljati naslednji mesec po sprejemu sklepa na organih Sekcije.
Če član Sekcije, kljub opominu, neredno plačuje članarino ali delež stroškov za posamezne dogovorjene aktivnosti, mu preneha članstvo.
Trgovinska zbornica Slovenije bo Sekciji zagotovila prostore za občasne sestanke, administrativno tehnično pomoč v okviru svoje dejavnosti in opravljanje računovodskih storitev v zvezi z namenskimi sredstvi Sekcije.
Specializirane storitve, ki ne sodijo v okvir rednega svetovalnega dela Trgovinske zbornice Slovenije ali niso vključene v finančni načrt TZS, organizira Sekcija samostojno, v skladu s sprejetim programom dela. Za izvedbo posameznih konkretnih akcij Sekcije, ki niso zajete v programu dela in finančnem planu Sekcije, so pa povezane z materialnimi stroški, je obvezna finančna udeležba posameznih sodelujočih članov Sekcije v enakih oziroma sorazmernih deležih. Za pristop k sodelovanju pri posamezni konkretni akciji se upošteva potrditev v pisni obliki.
Vse finančne transakcije za potrebe Sekcije potekajo preko računovodstva Trgovinske zbornice Slovenije, izključno v obsegu posebej zbranih sredstev, ob odobritvi predsednika Sekcije. Finančno poslovanje Sekcije mora potekati v skladu s Pravilnikom o finančnem poslovanju Trgovinske zbornice Slovenije.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
28. člen
Za reševanje morebitnih sporov med člani Sekcije in sporov, ki bi izhajali iz teh Pravil je pristojen Upravni odbor Trgovinske zbornice Slovenije. Odločitve Upravnega odbora so dokončne.
Pravila se začnejo uporabljati z dnem sprejetja na zboru in stopijo v veljavo z dnem, ko jih potrdi Upravni odbor TZS.
Z dnem uveljavitve teh pravil prenehajo veljati Pravila o organiziranosti in delu Sekcije direktne prodaje, ki so bila sprejeta 29. 2. 2012.
V Ljubljani, 8.12.2015
Matjaž Marinšek
Predsednik Sekcije direktne prodaje
Upravni odbor Trgovinske zbornice Slovenije je potrdil pravila dne 17.12.2015.